sık sorulan sorular

böylesi bir korku yersiz, çünkü tamponlar sünger gibidir ve sıvıyı emer. tampon dolduğunda da, sıvı tamponu geçerek vajinadan dışarı akar. doğru boy ve doğru yerleştirilmiş tampon kanamayı engellemediği gibi sızıntıya da olanak vermez.

ilk adet kanamasında bile tampon kullanabilirsin. vajina deliğini kaplayan doğal deri tabakası olan kızlık zarında kanamanın başlamasıyla birlikte doğal bir delik açılır ve sıvı bu delikten dışarı çıkar. ilk adet döneminde kızlık zarı yumuşak ve kolay esneyebilir olduğundan, tampon ona zarar vermez. ilk denemeler için en küçük boy olan o.b.® ProComfort™ light days senin için en iyi seçim.

o.b. ürünleri hakkında bilgi almak ve sana uygun ürünü seçmek için aşağıdaki linki tıkla.

https://www.ob.com.tr/about/ob.php

tampon doğru yerleştirildiyse hissedilmez ve yerine yerleştikten sonra vajina dışına çıkmaz; çünkü alt karın kasları onu yerinde tutar.

tampon nasıl yerleştirilir konusunda soruların varsa aşağıdaki linki tıklayarak kullanım videosunu izleyebilirsin.

https://www.ob.com.tr/about/nasil.php

yüzerek adetten "kesilmezsin", "kanın pıhtılaşmaz" ya da karnın ağrımaz. tampon kullanmak sadece mayonu veya suyu kirletmemek anlamına gelir! tamponlar, adet döneminde de tıpkı diğer günlerdeki gibi rahat hareket etmeni sağlar, sana her zamanki gibi olma özgürlüğünü ve bağımsızlığını sağlar.

tamponun kaybolması imkansız, tampon vajinanın içinde kalır. rahim ağzı tamponun geçemeyeceği kadar dardır. hatırlatalım: o.b.® tamponları, ipi tampona sağlam sabitleyecek şekilde tasarlanmıştır. yine de çıkartma ipini bulamıyorsan, tamponun tamamen sıvıyla dolmasını bekle. çömelerek baskı yaparsan –ıkınır gibi- tampon aşağı kayar ve böylece iki parmağınla tutup çıkarabilirsin. tamponu kendi kendine çıkaramıyorsan bir jinekoloğa danışmalısın.

tamponlar düzenli olarak değiştirilmelidir. tamponunu kanamanın yoğun olduğu ilk günlerde 3 ila 6 saatte bir; hafif olduğu günlerde ise 6 ila 8 saatte bir değiştirmelisin.

tamponlar gece boyunca güvenle kullanılabilir. aslında ,ı gece süresince kullanım için ideal korunma şeklidir. uykunda hareket edebilir ya da dönebilirsin ve bu durumda tampon kaymayacaktır.

Tamponların hangi materyallerden yapıldığına dair detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilirsin.

https://www.ob.com.tr/about/temelbilgiler.php

eğer aşırı sıkı bir rejim yaparsan ve çok kilo kaybedersen adet kanamaların düzensizleşebilir ve tamamen bitebilir.

adet kanamasının ortalama başlangıç yaşı 12 ila 13'tür ancak daha erken ya da daha geç başlayabilir. ama ne zaman başladığı önemli değil, her halükarda hormonlar tarafından tetiklenecektir.

adet dönemini haber veren 2 spesifik belirti var: bunlardan biri boy atma, diğeri ise pek çok genç kızın iç çamaşırında fark ettiği beyaz akıntı. bu akıntı vajinanın doğal bir salgısıdır ve cinsel organlarının aktif hale geldiğine işaret eder. adet dönemi genellikle beyaz akıntıyı fark etmenden 1 ila 2 yıl sonra başlar.

adet dönemi genellikle 3 ila 7 gün sürer. kanama miktarı adet dönemi süresince değişir. kan miktarının üçte ikisi ilk günlerde vücudu terk eder. sonlara doğru ise kanama iyice azalır.

adet döngüsünün uzunluğu kişiden kişiye değişkenlik gösterir. ortalama süre 28 gündür ancak 26 gün ile 34 gün arası da değişebilir. bu değişkenlik son derece normaldir.

adet döneminin başlamasıyla birlikte kimi zaman alt karın bölgesinde hafif kramplar hissedebilirsin. bu ağrının sebebi vücudun adet dönemine verdiği tepkidir. sıcak bir banyo, ya da karın kısmına veya bele sıcak su şişesi ile uygulanan kompres kaslarını gevşetir. fiziksel egzersizler ya da temiz havada yürüyüş kramplarını azaltır.

© Johnson and Johnson Sıhhi Malzeme San. ve Ticaret Ltd. Şirketi 2012 - Son güncelleme tarihi: 31.10.2014.
Bu site, içeriğinden tek sorumlu olan Johnson and Johnson Sıhhi Malzeme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından yayınlanmaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti internet kullanıcıları için tasarlanmıştır. Bu site en iyi şekilde Internet Explorer 7 ya da daha üstü ile görüntülenebilir.
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
(Ertürk Sok. Keçeli Plaza No.:13 34810 Kavacık İstanbul 0216 5382000 - email: jnj.tuketici.hizmetleri@its.jnj.com)