tamponun öyküsü

tamponların modern zamanların keşfi olduğunu sanıyorsan yanılıyorsun. tamponlar antik dönemden beri kullanılıyor.

eski mısırlılar, yumuşatılmış papirüsten ilk tek kullanımlık tamponları icat ettiler. yunanlıların icadı ise küçük bir tahta parçasının etrafına sarılmış pamuk liflerinden oluşan tamponlardı.

başka medeniyetlerde de, kadınlar ellerindeki uygun malzemelerle benzer tamponlar yaptılar: roma'da ve bizans döneminde yün; japonya'da kağıt; endonezya'da bitki lifleri; ekvatoral afrika'da çimen ruloları kullanıldı.

ancak modern tamponlar elbette yukarıdakilerden farklı.

o.b.®, kadın jinekolog dr. Judith Esser ve bir grup mühendisin o.b.® tamponlarını tasarlaması sonucu 1950 yılında ilk kez almanya'da piyasaya sürüldü.

uzmanlar bu tamponları "adet döneminde sağlıklı korumanın geleceği" olarak adlandırdılar ve haklıydılar da çünkü o.b.® tamponları, alman kadınların adet dönemlerini rahat geçirmelerinde gerçekten de bir devrim yarattı.

bu buluşun üzerinden 58 yıl geçti ve günümüzde almanya'da kadınların yaklaşık % 80'i her ay o.b.® tamponlarını kullanıyor! bu sayı dünya çapında ise milyonlara ulaştı.

bu arada o.b.®'nin almanca'da "ohne Binde" kelimelerinin ilk harflerinden geldiğini yani "pedsiz" anlamına geldiğini biliyor muydun?

© Johnson and Johnson Sıhhi Malzeme San. ve Ticaret Ltd. Şirketi 2012 - Son güncelleme tarihi: 31.10.2014.
Bu site, içeriğinden tek sorumlu olan Johnson and Johnson Sıhhi Malzeme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından yayınlanmaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti internet kullanıcıları için tasarlanmıştır. Bu site en iyi şekilde Internet Explorer 7 ya da daha üstü ile görüntülenebilir.
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
(Ertürk Sok. Keçeli Plaza No.:13 34810 Kavacık İstanbul 0216 5382000 - email: jnj.tuketici.hizmetleri@its.jnj.com)